Jak właściwie przygotować ściany do położenia tapety?

Tapety lubiane od wielu lat wracają do naszych domów w nowych pomieszczeniach, które planujemy. Kiedyś jednostajne oraz jednostajne, za to dzisiaj te deseń a także ubarwienie są wręcz nieograniczone. Tapety to doskonały pomysł na odmianę pokoju a także modernizację designu pomieszczeń. W jaki sposób tapetować wnętrze oraz jak należy przyszykować się do tapetowania, tak by móc radować się przepiękną tapetą przez długie lata? O tym poczytacie w tym właśnie wpisie.

Przed rozpoczęciem tapetowania trzeba zbadać czy rolki nie są felerne i czy posiadają identyczny numer oraz serię produkcyjną. Może jeszcze tego nie wiecie, ale przy odmiennych numerach partii barwa może się nieco różnić. Jeżeli już znajdziecie takie rolki zalecam tapetowanie nimi w miejscach nie bardzo widzialnych, np. za szafą, pod i nad oknem ewentualnie na przeciwległych ścianach.

tapetowanie310Jak powinieneś uszykować ściany w wieloletnim pomieszczeniu?
– zabrudzone ściany – niezmiernie często spotkany wypadek, skazy wystarczy tylko zeszlifować, wywabić ewentualnie zakryć farbą gruntująco-odcinającą, natomiast na koniec zagruntować
– nieregularne ściany – nałożyć spodnia warstwa przed rozpoczęciem tapetowania, dalej położyć jako bazę tapetę izolacyjną
– pyląca się, krusząca czy też chłonna ściana – trzeba nałożyć podkład udoskonalający aspekty, które są za bardzo słabe
– gips odchodzi od ściany – trzeba go zbić, poprawić fundament bądź zagruntować
– złuszczająca się farba – należy ją niestety zeszlifować, wyczyścić oraz zagruntować
– kiedy na ścianie przyklejona jest stara tapeta – nie wypada przyklejać tapety na poprzednią, wyniszczoną tapetę trzeba zeszlifować i zagruntować ścianę, po tej czynności możemy rozpocząć proces przyklejania tapety.

Opowiem Wam trochę o gatunkach tapet:

Tapety winylowe – spód tapety jest wykonany z papieru, jednak góra z winylu. Na nieszczęście nie przepuszczają pary wodnej. Odporne na wielokrotne czyszczenie.
Tapety papierowe – wytworzone są z 1 ewentualnie 2 warstw papieru.
Tapeta tekstylna – wykształcona z naturalnego materiału, aranżuje intymny oraz czuły charakter pokoi. Są dość wymagające w konserwacji, nadają się do pokoi w dworkach oraz pałaców.
Winyl płaski – jest dość cienki, ale za to wytrwały na rysy. Spieniony jest grubszy oraz porządniej maskuje nierówności ścian, natomiast ściera się i łatwiej możemy go zarysować. Tapety winylowe są wytrzymałe na wodę i ogień.
Tapeta fizelinowa – to dwuwarstwowe tapety, dolną powłokę buduje flizelina, wierzchnia może być papierowa ewentualnie ze sztucznego tworzywa.
Tapety z włókna szklanego – posiadają fakturę przypominającą tkaninę. Są wytrzymałe na wilgotność oraz ogień, możemy je też malować, cechuje je znakomita zmywalność oraz przyzwoite przepuszczanie powietrza. Niestety są drogie i dość trudno jest je zastąpić – ciężko je zdjąć.
Rauhfaser – te tapety składają się z dwóch warstw papieru wymieszanych z drewnianymi wiórkami, które budują interesującą powierzchnię. Nadzwyczaj dobrze kryją wszelkie nierówności na ścianie.

To zaledwie podstawowe zasady na temat tapetowania, w późniejszych wpisać scharakteryzuję Wam oklejanie przy włącznikach, w jaki sposób odpowiednio otapetować miejsca przy drzwiach, przy oknach oraz innych trudnych miejscach. Pozdrawiam oraz zapraszam do monitorowania tego bloga.